Vaky pro zemědělce na dešťovou vodu pro AGD Morkovice

 

Agrodružstvo Morkovice patří svojí obhospodařovanou výměrou 5 255,68 ha zemědělské půdy k velkým zemědělským družstvům v kraji. Pro svou živočišnou a rostlinnou výrobu potřebuje dostatek vody. K tomuto účelu si nyní pořídila i 2 vaky na dešťovou vodu od společnosti FT vaky.

Agrodružstvo Morkovice leží v okrese Kroměříž. Obhospodařuje 5 255,68 ha zemědělské půdy, z čehož tvoří 4 967 ha orná půda. Řadí se tak k velkým zemědělským družstvům a podnikům v kraji. Díky skvělé organizaci práce a velkému výrobnímu i ekonomickému potenciálu se družstvo neustále dynamicky rozvíjí. Za své vynikající výrobní a ekonomické výsledky dokonce získalo družstvo mimořádné uznání v soutěži zemědělských podniků vyhlášené Zemědělským svazem ČR. Ke své výrobě potřebuje zajistit dostatečné množství vody a základem je pro ni zejména v obdobích extrémního sucha voda dešťová.

Zajištění vody pro zemědělskou výrobu

V rostlinné výrobě pěstuje Agrodružstvo Morkovice zejména obiloviny, řepku, mák, cukrovku, hrách, len a krmné plodiny pro živočišnou výrobu. Věnuje se i chovu skotu na farmách v Počenicích a Nítkovicích. Chov 840 ks krav s produkcí kvalitního mléka vyžaduje stejně jako uvedená rostlinná výroba dostatečné množství vody. Pro možnost sběru a uchování dešťové vody si Agrodružstvo Morkovice pořídilo 2 vaky na dešťovou vodu o objemu 250 m³. Šlo o jeden standardní rozměr vaku a jeden lehce atypický rozměr vaku. V případě potřeby totiž pro dodavatelskou společnost FT vaky není problém zařídit i nestandardní rozměry flexibilních vaků na vodu.

Flexibilní vaky na dešťovou vodu

Kvůli kritickému nedostatku vody se jednalo o možnost zachytávání dešťové vody ze střech jejich budov, ať už z hospodářských budov v podobě kravínů a úložišť výpěstků a krmení, tak i z budov administrativních. Budování jímky do země však vyžaduje stavební povolení, je to finančně nákladné, zdlouhavé a dost neflexibilní řešení. Proto bylo nutné vymyslet vhodnou alternativu v podobě rychlého a flexibilního vyřešení problému s uložením dešťové vody. Flexibilní nádrže CITERNEO jsou určené pro využití v zemědělství malého, soukromého, ale i velkého rozsahu.

Vaky nejen na dešťovou vodu

Termín doručení vaků od objednání činí 3 týdny a řešení je dostatečně rychlé. Nejsou zpravidla nutné ani žádné podstatné zemní práce a zásahy do okolí. Navíc lze za 3 týdny v případě potřeby dostatečně upravit. I když potřebovalo Agrodružstvo Morkovice vaky urgentně před Vánoci 2018, aby bylo možné již během Vánoc chytat vodu ze srážek na nadcházející sezónu, nebyl to pro společnost FT vaky žádný problém. Protože nejsou vaky určené pouze na dešťovou vodu, ale slouží například i na uložení pitné, užitkové či odpadní vody, nebo na uložení tekutých hnojiv, není pořízení dalších vaků do budoucna vyloučeno.