Využití dešťovky k zalévání městské zeleně

Město Ústí nad Orlicí se snaží hospodařit s vodou. Městskou zeleň zalévají dešťovou vodou ze 4 podzemních nádrží s objemem 4 m³. Dešťová voda do nich stéká ze střechy kostela, která má plochu 900 m². Díky tomu ušetří ročně desítky tisíc korun. Nový park vznikl u kostela 110 let poté, co tu byl zrušen hřbitov. Pietní místo zůstalo důstojně zachováno i díky opravené kapli. Park je výhodnou spojnicí mezi divadlem a náměstím. Nově zasazené rostliny vyžadují hodně vody, která je brána vždy z některé jímací šachty. Voda tak neutíká do dešťové kanalizace bez užitku. Jde o nejpřirozenější způsob, jak dešťovou vodu vracet zpět do přírody. Navíc kousek odtud, na místě textilky Perla vyroste nová čtvrť, kde chtějí dešťovku také používat.

Náklady na vybudování jímek

Náklady na vybudování jímek na dešťovou vodu nebyly zrovna malé. Přesto si v Ústí nad Orlicí spočítali, že se jim částka za ušetřenou vodu při dnešních rostoucích cenách opravdu vyplatí. Přesto pro vás máme mnohem levnější řešení v podobě vaků na vodu, které by stály zlomek ceny. Mnohem levnější řešení představují právě flexibilní nádrže CITERNEO, určené pro zadržování dešťové a užitkové vody se snadnou instalací i obsluhou.

Za vybudování jímek zaplatili 1,3 milionu Kč Vaky na vodu by znamenaly úsporu 80 %

Zásobníky a vaky na dešťovou a užitkovou vodu

 

 

Na výběr je celá řada objemových velikostí, provedení a příslušenství. Flexibilní nádrže lze snadno připojit k několika svodovým a okapovým systémům. Zásobníky na vodu větších objemů jsou vhodné právě k podobnému účelu, jaký byl popsán. Jsou praktické, vysoce odolné a jejich instalace navíc nevyžaduje stavební povolení. Vaky dosahují maximální výšky 1,6 m a lze je umístit do vnitřních i venkovních prostor. Venku je snadno skryjí okolní rostliny, keře či stromy a nenarušují okolí. Na zimu je snadno složíte a uskladníte. Jedinou nevýhodou vaků oproti řešení podzemními nádržemi je, že vaky zabírají určitý prostor. Najít ale pár m² za ušetřených 80 % nákladů na vybudování jímky už stojí za úvahu. Pro menší obce, které nemají tak vysoký obnos peněz, znamenají vaky skvělé řešení.

Reportáž České televize ZDE