V dnešní době kdy tlak na hospodaření s vodu roste, přemýšlíme, jak můžeme být v běžné domácnosti úspornější. Zde je jeden z příkladů jak úspěšně využít náš vak a zefektivnit tak nejen chod, ale především minimalizovat náklady na provoz rodinného domu a navíc ulevit životnímu prostředí.

Rodinný dům budoucnosti, i tak by se dal nazvat dům jednoho z našich zákazníků. Nepředstavujte si však budoucnost v designu domu a zahrady, nýbrž v jeho technologické, energetické schopnosti a finanční úspornosti.Každá kapka vody, která spadne na střechu se zde promění v ušetřené peníze.

Na pozemku má majitel objektu cekem 3 nádrže na vodu. Dvě podzemní nádrže o objemu 4m3 a 5m3 a náš 10m3 vak na uskladnění užitkové a dešťové vody. Každá kapka vody, která spadne na střechu jde přímo do jedné ze dvou podzemních nádrží. Ve chvíli kdy je jedna nádrž plná, přejde k jejímu přečerpání do druhé nádrže. Pokud je i tato nádrž plná, začne se voda přečerpávat do našeho samonosného vaku. V případě potřeby je možné vodu z vaku přečerpat opět zpět do podzemní nádrže. Celý okruh se tím uzavírá.

Ze systému nádrží se zavlažuje nejen zahrada, ale dešťová voda se využívá i v domě. Všude tam, kde není potřeba pitné vody. Například na splachování záchodů. Pokud je kapacita nádrží plná, voda postupně začne přetékat po vaku přepadovou přírubou ven a postupně se vsákne do země.

Jak nám sám zákazník řekl: „Kdybych ty vaky znal dříve, udělal jsem si místo na zahradě na 50m3 a nic bych do země nekopal a měl bych to za stejný peníze, ale mnohem větší objem než mám teď. „ V místech, kde je to jen trochu možné, využívá zákazník samospádu. Energii pro čerpadla bere ze solárních panelů umístěných na objektu.

Zákazník vyřešil šalamounsky i umístění a zakrytí vaku v zahradě. Vedle nádrže vysázel buxus, které časem pohled zakryje, ale provozu vaku nikterak nebrání. Do té doby, jak sám říká, je to skvělé konverzační téma.