Extrémní sucho

Stále větší sucha sužují nejenom naše zemědělce, ale i běžné zahrádkáře. Jestliže navíc v létě vydá obecní úřad zákaz používání pitné vody k zavlažování zahrad, zahrádkáři a zemědělci bolestně sledují,  jak jim odchází úroda přímo před očima. Marně všichni doufáme, že přijde déšť. Jde o další důvod, naučit co nejefektivněji zacházet s dešťovou vodu, umět ji vhodně zachytit a následně použít.

Už naše babičky věděly, jakou má dešťová voda cenu. Poctivě zachycovaly vodu ze střechy do sudů a škopíků a používaly ji na zalévání zahrady i praní prádla. Dešťová voda je velmi praktickým zdrojem vláhy a v současné době je třeba jej začít poctivě využívat. Jde o nejpřirozenější prostředek zavlažování zahrady. Neobsahuje chlór, minerály a soli a tím pádem nezasoluje naši půdu. Dešťová voda je vysoce kvalitním zdrojem vody.

Využití dešťové vody v době extrémního sucha

Dešťovou vodu lze využít k zalévání zahrady, k praní prádla či splachování WC. Vybudování podzemní nádrže ale vyžaduje jisté stavební zásahy na pozemku a v domě. FT vaky proto znamenají velmi dobré řešení. Vodu z nich lze připojit i k rozvodu vody do samostatného okruhu, aby se nemísila s pitnou vodou dodávanou z řadu. Nádrž s dešťovou vodou lze připojit i k automatickému systému zavlažování zahrady. FT vaky jsou mnohem efektivnější řešení na uchování vody, než sudy postavené na zahradě, které musíte často měnit, nebo sběrné nádrže, které znamenají složitou manipulaci a mnohdy je nelze ani na zahradu za domem dopravit. Pokud nemají víko, zbytečně do nich padají nečistoty jako listí a také se v nich rozmnožují komáři. Nespotřebovaná voda se pak brzy kazí, což u FT vaků nehrozí.

Jak zachytit dešťovou vodu do FT vaku

Tradiční metodou, jak zachycovat dešťovou vodu ze střechy domu je napojení FT vaků přímo k okapovým svodům. I při přívalovém dešti se nemusíte obávat, že se vám malá sběrná nádoba brzy zaplní, zbytečně voda odteče a okolí se podmáčí. FT vaky jsou praktickým sběračem dešťové vody, který se montuje přímo do svodu. Distribuci vody pak hravě provedete pomocí čerpadla či automatického zavlažování. FT vaky mohou dodat pitnou i užitkovou vodu, často slouží jako zásobník pro hasiče a umí zachytit i vodu odpadní. Jejich distribuce, umístění a připojení je velmi rychlé, vysoce efektivní a velmi levné. Jde o pomoc v nouzi, kdy nemusíte složitě vyřizovat stavební povolení, budovat podzemní jímky a mít k dispozici vody, kterou tak nutně potřebujete.

O extrémním suchu informovala i ČT: Hlavní zpravodajská relace České televize

Inspirovat se můžete i v článku: Dešťová voda je vzácná – naučte se s ní správně zacházet